Hormonální změny v menopauze

Úbytek estrogenu představuje výrazné hormonální změny v období menopauzy. Estrogen je hormon, který vzniká zejména ve vaječnících. V produktivním období ženy estrogen podporuje dozrávání vajíček a ovulaci. Množství estrogenu produkovaného vaječníky je ovlivněno hormonem hypofýzy, žlázy nacházející se v mozku. Informace o množství hormonů produkovaném vaječníky se krevním řečištěm vysílá hypofýze, která následně odešle hormony krevním oběhem vaječníkům. Ty následně stimulují nebo blokují produkci estrogenů. Proces lze velmi všeobecně nazvat harmonickou souhrou do té doby, dokud nezačne menopauza.

Vaječníky začnou postupně snižovat produkci estrogenu (premenopauza). To naopak zvyšuje funkci hypofýzy a ta začne uvolňovat zvýšené množství FSH, hormonu, který stimuluje vaječníky k produkci estrogenu.

Stimulace funguje v období prvních měsíců nebo dokonce roků, ale v průběhu menopauzy neustále klesá produkce hormonů ve vaječnících, což vede ke snižující se hladině estrogenu. Nenastává ovulace a později se dostavuje nepravidelné menstruační krvácení. To vede až k poslední mentruaci a menopauze. Nastává průměrně ve věku 52 let. Hypofýza „bojuje“ za za udržení plodnosti, avšak v určitém okamžiku se musí „vzdát“. Menopauza trvá (na fyzické úrovni) tak dlouho, dokud hypofýza „bojuje“ s vaječníky. Následně po menopauze vaječníky zcela „zastaví výrobu“ estrogenu. Tato fáze se nazývá postmenopauza.

Existuje několik možností, jak čelit příznakům menopauzy. Tyto sahají od příjmu umělých hormonů (hormonální substituční terapie) po speciální výživové doplňky, které jsou bohaté na fytoestrogeny, jako například doplňky ze semen granátového jablka

Hormonální substituční terapie (HRT)

Podávání hormonů během menopauzy ovlivní hypofýzu tak, že není schopna rozeznat umělé hormony (HRT) od hormonů, které jsou produkovány tělem. Hypofýza se „domnívá“, že vaječníky jsou opět činné. Vaječníky dostávají z hypofýzy jen slabé signály a proto významně omezí vlastní produkci hormonů. Hormonální chaos je uměle řízený a zdá se, že došlo ke zklidnění..

Příznaky menopauzy ustupují anebo zcela vymizí. Když se příjem umělých hormonů (HRT) zastaví, boj mezi hypofýzou a vaječníky začíná nanovo. Rizika a výhody hormonální léčby musí být pečlivě zváženy lékařem pro každý případ individuálně.