Porod a kojení

Porod a kojení

Jak funguje vaginální výstelka?

Vaginální výstelka, také známá jako epitel nebo sliznice, je obvykle hrubší, vlhká, krytá dlaždicovým epitelem, který neobsahuje žádné žlázky. Sekret zvláčňující povrch sliznice pochvy je výpotek cév stěn pochvy a výrobkem bakteriální flóry osídlující pochvu. Krevní cévy v blízkosti povrchu epitelu se během sexuálního vzrušení prokrví a zvýší se mazání sliznice. Vaginální sliznice se skládá z mnoha vrstev buněk, což napomáhá tomu, aby nedocházelo k poranění vaginální sliznice v případě, že se odstraní její nejsvrchnější vrstva (například třením při pohlavním styku nebo během menstruace).

Dobrý funkční stav sliznice pochvy je závislý na dostatečném účinku ženských pohlavních hormonů estrogenů.

A právě po porodu hladiny estrogenů rychle klesají a zůstávají uměle nízké i během kojení.

Jaké jsou příznaky nízké hladiny estrogenů?

Příznaky nízké hladiny estrogenů během kojení jsou podobné příznakům během menopauzy – vaginální suchost, noční pocení, návaly horka, únava, deprese. Pocit sucha nebo nedostatečného zvlhčení vagíny kromě poklesu estrogenu způsobuje i hormon prolaktin, který stimuluje tvorbu mléka. Jeho vedlejším účinkem je to, že vysušuje sliznici pochvy.

Suchá vaginální sliznice je náchylnější k poškození. Nejčastější příčinou těchto „úrazů“ je pohlavní styk bez dostatečné lubrikace. Vzniklé trhlinky způsobují pálení, svědění a bolesti během pohlavního styku. Zvyšuje se riziko infekcí v oblasti ženských pohlavních orgánů i riziko infekcí močových cest.

Jak řešit tento problém?

Jde o problém, se kterým se ženy neradi komukoliv svěřují. Řešením těchto problémů je obrovská partnerova trpělivost a také umělé zvlhčení vaginální sliznice. Vyzkoušejte vaginální čípky Delima feminin s obsahem přírodních olejů. Používání vaginálních čípků Delima feminin umožní užít si příjemné chvíle intimity i během kojení. Účinek není omezen jen na stydké pysky, ale se dostane hluboko do pochvy, kde přírodní oleje rozvinou svůj lubrikační efekt podobný přirozenému zvlhčení.

Kdy a jak často používat vaginální čípky Delima feminin?Vaginální čípky Delima feminin - pomoc při bolestivém sexu

  • dle potřeby asi patnáct minut přímo před sexuálním stykem
  • v případě přetrvávající vaginální suchosti jako léčbu, každý večer před spaním po dobu dvou až tří týdnů
  • jako preventivní opatření pro předcházení vaginální suchosti, 2x týdně před spaním